Nintendo neseniai atnaujino savo vartotojo sutartį, ir naujos taisyklės skamba kaip rimtas įspėjimas visiems Switch savininkams. Jei bandysi piratauti, modifikuoti konsolę ar apeiti jos apsaugas, Nintendo gali nuotoliniu būdu ją sunaikinti – taip, tavo Switch gali tapti niekam tikusia plyta. Šis žingsnis, paskelbtas likus vos kelioms savaitėms iki Switch 2 debiuto, rodo, kad kompanija rimtai nusiteikusi kovoti su tais, kurie pažeidžia jų taisykles.
Griežtesnė vartotojo sutartis: Nintendo pasiruošę bausti
Nintendo atnaujino savo vartotojo sutartį – tai pirmasis toks pakeitimas nuo 2021 m., kaip pranešė GameFile. Anksčiau sutartis tik draudė „atvirkštine tvarka (reverse engineer) analizuoti ar modifikuoti“ paskyras, bet nauja versija eina daug toliau. Dabar Nintendo aiškiai teigia, kad gali padaryti tavo konsolę „visiškai neveikiančia“, jei pažeisi taisykles.
„Jūs pripažįstate, kad jei nesilaikysite šių apribojimų, Nintendo gali padaryti Nintendo Account paslaugas ir/arba atitinkamą Nintendo įrenginį neveikiančiu, iš dalies arba visiškai,“ – skelbia nauja sutartis. Kitaip tariant, jei Nintendo pagaus tave pirataujant, naudojant neleistiną programinę įrangą ar bandant apeiti sistemos apsaugas, tavo Switch gali virsti beverčiu plastiko gabalu. Ir ne, tai ne pokštas – Nintendo rimtai ketina imtis veiksmų.

Kompanija jau seniai garsėja savo agresyvia pozicija prieš piratavimą. Jie nuolat teikia ieškinius emuliatorių platformoms, ROM platinimo svetainėms ir net gerbėjams, kuriantiems modifikacijas ar „homebrew“ įrankius senoms konsolėms. Tačiau galimybė nuotoliniu būdu sunaikinti vartotojo įrenginį yra naujas lygis – ir, tiesą sakant, tikrai bauginantis.
Kodėl dabar? Nintendo Switch 2 keičia taisykles
Šių taisyklių atnaujinimas nėra atsitiktinis. Nintendo Switch 2 debiutuos 2025 m. birželio 5 d., ir Nintendo ruošiasi naujai erai. Originalus Nintendo Switch daugiausia rėmėsi fizinėmis kasetėmis, bet Switch 2, labiau orientuosis į skaitmeninius atsisiuntimus. O kur skaitmeninis turinys, ten ir didesnė piratavimo rizika. Nintendo akivaizdžiai nenori rizikuoti, todėl imasi griežtesnių priemonių.
Naujojoje sutartyje išplečiama draudžiamų veiksmų apibrėžtis – dabar draudžiama bet kas, kas gali „apeiti, modifikuoti, dešifruoti, neutralizuoti ar kitaip kištis“ į įrenginio apsaugas ar Nintendo paskyros paslaugas. Tai apima ne tik akivaizdų piratavimą, bet ir bet kokias modifikacijas – net jei tik bandai paleisti seną žaidimą per emuliatorių ar įdiegti homebrew programinę įrangą.

„Switch 2 bus labiau priklausomas nuo skaitmeninio turinio, todėl Nintendo daro viską, kad apsaugotų savo ekosistemą,“ – rašoma GameFile straipsnyje. Ir jie nejuokauja – Nintendo Switch 2 turės galingesnę įrangą ir naujas funkcijas, tokias kaip žaidimų pokalbiai (Game Chat), kurios dar labiau pabrėžia būtinybę apsaugoti jų platformą.
Kaip Nintendo tave stebės?
Štai kur darosi įdomu ir neramu. Nintendo atnaujino savo privatumo politiką, leisiančią jiems daug detaliau stebėti tavo veiklą. Jei tavo Switch patirs klaidą, kompanija rinks išsamią informaciją apie tai, kas ją sukėlė. „Mes renkame duomenis apie klaidą, jos laiką, naudojamą programą ar funkcijas, programos būseną klaidos metu ir bet kokį tuo metu pateiktą turinį ar bendravimą,“ – teigiama politikoje. Kitaip tariant, jei tavo konsolė aptiks neleistiną programinę įrangą, realiai jei aptiks bet ką kas gali kelti įtarimą – Nintendo greičiausiai tai sužinos.
Be to, Nintendo Switch 2 turės naują GameChat funkciją – vaizdo ir balso pokalbius žaidimo metu. Nintendo atnaujino privatumo politiką, leisiančią stebėti šiuos pokalbius, tiesa, su tavo sutikimu. „Mes galime rinkti, stebėti ir įrašyti jūsų pokalbių garso ir vaizdo įrašus, kad užtikrintume saugią aplinką,“ – skelbia oficiali Nintendo svetainė. Nors tai skirta saugumui, tai taip pat reiškia, kad Nintendo turi daugiau būdų sekti tavo veiklą.

Kyla klausimas – kaip jie nuspręs, kas yra pažeidimas? Ar tai bus automatinė sistema, ar remsis žaidėjų pranešimais? Ar bus apeliacijos procesas, jei tavo konsolė bus sunaikinta per klaidą? Ir išvis, ar Nintendo teko girdėti apie privatumą? Kol kas Nintendo tyli, o tai tik dar labiau kelia nerimą.
Ką tai reiškia žaidėjams?
Nintendo taisyklių poklyčiai sukels karštas diskusijas. Viena vertus, tai jų platforma – jie turi teisę ją apsaugoti. Taip, piratavimas kenkia kūrėjams, o modifikacijos gali sukelti saugumo problemų ar kitų programinių problemų. Bet kita vertus, galimybė nuotoliniu būdu sunaikinti konsolę kelia rimtus vartotojų teisių klausimus. Kas, jei būsi neteisingai apkaltintas? Kas, jei perki naudotą Switch, kurį ankstesnis savininkas modifikavo? Privatumo nebūvimas taip pat kelia rimtus klausimus, ar tai tik „problemų nustatymui“ renkama informacija ir duomenys ar kiekvienas veiksmas konsolėje yra registruojamas ir parduodamas daugiausiai mokančiam?
Visi šie Nintendo veiksmai vis labiau stumia geimerius link „alternatyvių metodų“ pasiekti Nintendo kurtą turinį. Mano nuomone, šioje situacijoje laimėjusių nebus, kas neturi Switch, tam atšoks noras jį įsigyti, kas turi, to pasitikėjimas Nintendo smuks žemyn.